Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva o elektroodpad má vskutku zajímavé pozadí

18. 03. 2015 9:05:58
Zaujalo mne co se kolem odpadů v Plzni odehrává, a tak jsem si ověřoval jak je to s elektroodpady. Zaujalo mne proč se elektroodpad tahá dalleko ke zpracování,když je v kraji na to fabrika. Tak jsem se zajímal a ejhle. Vskutku je asi o co bojovat, a kdo to platí? NU asi lidičky / Občané!!!!!!! Nu tak si počtěte jak působí korupce na stát.

Elektroodpady

Na trhu s elektroodpadem vznikl s požehnáním státu monopol, který se Ministerstvo životního prostředí chystá ještě utužit. Připravuje totiž nový zákon o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností, v němž má být ustanovení, že elektroodpad musí procházet pouze přes vybrané firmy. Hrozí tak, že tunel na miliardy z veřejných prostředků bude pokračovat, a to s ještě větší intenzitou než doposud.

Uvedená problematika zpracování vysloužilých elektrozařízení se plně týká také budoucího zpracování vysloužilých solárních panelů. Celá kauza tak doznala opět na své naléhavosti a závažnosti. Podle informací NFPK se některými skutečnostmi souvisejícími s celou kauzou zabývá Evropská komise. V poslední době se rovněž daří prolomit bariéru strachu a poškozené subjekty otevřeně dávají NFPK zapravdu.

O čem kauza je?

V roce 2005 stát úmyslně ustanovil neprůhledné financování nakládání s vysloužilými elektrozařízeními a s elektroodpadem (dále jen „elektroodpady“) ve prospěch pětice vyvolených soukromých společností (tzv. kolektivní systémy). Těm stát udělil v podstatě monopol na inkasování recyklačních poplatků od spotřebitelů elektrozařízení v objemech miliard korun. Recyklační poplatek má uhradit náklady na sběr, svoz a ekologické zpracování elektroodpadů. Povinnost hradit recyklační poplatek je dána zákonem, neexistuje však veřejná kontrola, jak je s vybranými recyklačními poplatky ze strany soukromých společností skutečně nakládáno. V celém systému se podle podložených odhadů NFPK za zhruba sedm let „ztratilo“ přes pět miliard korun.

Mezi nejvýznamnější zmíněné soukromé společnosti patří kolektivní systém ASEKOL a kolektivní systém ELEKTROWIN. Skrze vazby na vysoké ministerské úředníky a politiky pokračuje snaha některých kolektivních systémů o monopolizaci svého postavení i v budoucnosti. Takové postavení i nadále umožní těmto společnostem diktovat spotřebitelům elektrozařízení a dalším subjektům výši recyklačních poplatků či dalších plateb. Velké množství elektroodpadů má přitom „kladnou hodnotu“, což znamená, že i bez recyklačních poplatků lze na prodeji z elektroodpadu vyseparovaných vzácných kovů a dalších surovin vydělat více, než jsou náklady na získání těchto surovin.

http://www.nfpk.cz/_userfiles/obrazky/Kauzy-popisky/web_elektroodpady.jpg

Osoby a obsazení

http://www.nfpk.cz/_userfiles/obrazky/Kauzy-popisky/web_elektroodpady_osoby%20a%20obsazen%C3%AD_new.jpg

Libor Ambrozek

Jan Vrba

  • jednatel společnosti ASEKOL s.r.o.; ASEKOL Holding s.r.o.; ASEKOL Solar s.r.o.; ENVIROPOL s.r.o. atd.

Tereza Ulverová

  • provozní ředitelka společnosti ELEKTROWIN a.s.;
  • významným způsobem zastupovala a zastupuje společnost ELEKTROWIN a.s. při jednáních s různými subjekty (např. MŽP ČR);
  • přispívá jménem společnosti ELEKTROWIN a.s. do odborných publikací a vyjadřuje se za společnost ELEKTROWIN a.s. v celostátních médiích.

Ing. Roman Tvrzník

  • generální ředitel společnosti ELEKTROWIN a.s.;
  • významným způsobem zastupovala a zastupuje společnost ELEKTROWIN a.s. při jednáních s různými subjekty (např. MŽP ČR);
  • přispívá jménem společnosti ELEKTROWIN a.s. do odborných publikací a vyjadřuje se za společnost ELEKTROWIN a.s. v celostátních médiích.

Jan Kořán

  • právník zatupující společnost ASEKOL s.r.o.
  • jednatel společnosti Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o.

Co jsme v kauze udělali?

Na jaře 2012 jsme vydali nejprve stručnou a později i podrobnou tiskovou zprávu o celé problematice financování nakládání s elektroodpady v České republice. Na základě podloženého odvození jsme uvedli, že na účtech zmíněných soukromých společností (kolektivních systémů) by mělo k roku 2012 stále být kolem 8 miliard korun, které tam však nejsou. Se zmíněnými společnostmi jsme se „utkali“ i v odborném periodiku Odpadové forum. Následně jsme získávali další a další podrobnější a doplňující informace o celé kauze od lidí, kteří se v systému pohybují. O bezprecedentních nekalostech ze strany některých kolektivních systémů jsme informovali i zástupce Evropské unie. Kauzu dále podrobně sledujeme.

O jakou částku veřejných prostředků v kauze jde?

O miliardy korun, které nyní leží na účtech soukromých společností a o další značné finanční objemy. Podle stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže mají tyto miliardy charakter veřejných prostředků, které by měly být vráceny do státního rozpočtu.

Čemu jsme museli čelit nebo čemu ještě čelíme?

Negativnímu vyjádření a pokusu o diskretizaci ze strany zástupců některých kolektivních systémů (především ASEKOL a ELEKTROWIN) či jejich zřizovatelů (výrobců či dovozců elektrozařízení).

Kdo je obviněn/obžalován nebo odsouzen?

V jisté části celé kauzy elektroodpadů podala Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací trestní oznámení na neznámého pachatele pro zneužití pravomoci veřejného činitele a korupční jednání. Asociace viní z těchto skutků úředníky Ministerstva životního prostředí.

Jaké dokumenty si můžete ke kauze stáhnout?

Chronologie kauzy

Tiskové zprávy

Autor: Roman Pechan | středa 18.3.2015 9:05 | karma článku: 21.98 | přečteno: 2092x

Další články blogera

Roman Pechan

Arogance politiků ve vedení města Plzně k akci Čistá Plzeň

Napsal jsem primátorovi Plzně do vlastních rukou žádost o údaje k hospodaření s,r,o, Čistá Plzeň , také k předchůdci této zcela obecní organizace, nebo i k akciovce Plzeňská Teplárenská. Nu a vida odepsal mi nějaký podúředník .

6.1.2016 v 9:01 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 260 | Diskuse

Roman Pechan

Čistá Plzeň? asi spíše zkorumpovaná Plzeň

Jako Občan Plzně jsem obdržel dopis od primátora a jen jsem zíral pod jaké bludy se primátor podepsal. Buď je Neználek a nebo dobře ví co podepsal a jede v kauze Čistá Plzeň. Jako občan se ptám, kde je selský rozum lidí?

11.6.2015 v 16:36 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 953 | Diskuse

Roman Pechan

Odpady - řešení nebo otázky, a kde jsou odpovědi?

Tak si říkám, kdo je vinen za současný stav se Spalovnou Zevo Chotíkov. A odpovídám si, ten kdo ignoroval logické argumenty, a hodlal stavět za každou cenu. Ve skutečnosti tak chtěl prostavět veřejné peníze, tak aby na tom hlavně on vydělal. Hned na počátku 90 let se vědělo, že skládkovánínení udržitelné, byť v zabezpečené skládce . Je to dlouhodobě špatné a dojde tak časem na spalování. Ale až po řádné recyklaci . Kdo chce, pochopí proč! Takže již v počátku 90 let bylo toto tématem. Dělali se studie a ekonomické analýzy. A to jsme dnes posunutí v čase a jsou daleko lepší technologie ke zpracování odpadů , i ke spalování. Řešilo se jak, a co vše spalovat, bez kalů, s kaly . Co a jak recyklovat, co se ekonomicky vyplatí, a co se nevyplatí. Jezdilo se po světě na zkušenoui s politiky. NU a co se stalo! Myslím, že je to jasné! Za tím co se kolem spalovny a odpadů dnes v Plzni odehrává je buď OBR hloupost odpovědných a nebo KORUPCE. Pomalu se kloním k názoru nazývat Kauzu ZEVO Chotíkov " Plzeňským Tunelem Blanka"

12.3.2015 v 14:40 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 293 | Diskuse

Další články z rubriky Plzeň

Ludmila Ibehejová

Jak jsem nemusela za gejzírem až někam na Island

Široširý svět a nedozírné dálky mě vždycky nesmírně lákaly. Hlavně v dobách mojí mladosti. Kdy se za hranice všedních dnů dostávali jenom někteří vyvolení.

5.10.2017 v 19:26 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 383 | Diskuse

Luboš Ibrmajer

FIT rodina 2017 – rodinná štafeta

„Rodinko“, ano Vy, tatínku a maminko, s tím dítětem. I Vás bych rád oslovil, paní a pane s těmi dvěma dětmi ... prostě jakékoliv RODINY, které si chtějí v rámci Evropského týdne sportu 2017 užít v Plzni plavání.

21.9.2017 v 22:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Ludmila Ibehejová

No co, tak si tady prostě přičapnu, co furt máš...

Výcvik je výcvik. To je fakt. Ale teprve pravá svíčková s očividně domácím knedlíkem, ta dokáže divy. A já si troufám tvrdit, že by tahle má zkušenost jednou mohla nahradit rčení: "Utáhnout někoho na vařené nudli."

15.9.2017 v 16:52 | Karma článku: 34.74 | Přečteno: 1302 | Diskuse

Ludmila Ibehejová

Když netopýři bytem víří

Podle České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESONu) by se nemělo těmto okřídlencům bránit v usazování kdekoli. A to i v lidských obydlích. Jsou totiž chráněni (citace zákona).

13.9.2017 v 15:48 | Karma článku: 26.71 | Přečteno: 455 | Diskuse

Ludmila Ibehejová

Konec prázdnin a i ten déšť jen padá a padá...

Je druhý záříjový den a vlastně definitivní konec prázdnin. Déšť padá a padá. A tak i z pouhé myšlenky je melancholická nálada. A z nálady zase jen ten smutný déšť.

2.9.2017 v 17:38 | Karma článku: 23.88 | Přečteno: 622 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 740

Roman Pechan - živnostník co mu není jedno jak se plánuje sáhnutí občanovi do peněženky v nakládání s odpady v Plzni.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.