Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náhled do práce úředníků státu v odpadech

28. 02. 2015 0:00:00

Lze s důvěrou akceptovat různá stanoviska MŽP ke spalování odpadů versus recyklace?

Posviťme si i na jinou část odpadového byznysu.Co asi by odpověděli odpovědní na fakt, že v Plzeňském kraji nasbíraný elektroodpad putuje přes celou repůbliku a to máme v kraji provoz, jež má celosvětovou akreditaci. Tak proč to vozíme jinam?
Když se MŽP pokoušelo v létě minulého roku prosadit v Parlamentu ČR změnu zákona č. 184/2014 Sb., tzv. „elektronovelu“, naslibovalo poslancům a senátorům hory-doly. Novela je totiž veskrze kontroverzní, neboť nepokrytě popírá demokratické tržní principy.
Protože mnozí zákonodárci odmítali takovýto legislativní návrh podpořit, zasypalo je MŽP horlivými sliby, že vše zajisté napraví v připravovaném návrhu zákona o výrobcích s ukončenou životností.
Podpoře tržního prostředí v oboru nakládání se zpětně odebranými elektrozařízeními a elektroodpady rozhodně nepomohla ani legislativa, která „elektronovele“ předcházela. *Obě zmíněné zákonné úpravy jsou účelově přizpůsobené k podpoře zájmů konkrétní lobbistické skupiny tvořené několika soukromými firmami, původně založenými za účelem provozování kolektivních systémů výrobci elektrozařízení. Výhradně jim je legislativou umožněno vybírat recyklační poplatky, a to ve výši, kterou si samy stanovují, přičemž tento příjem je nezdanitelný. S elektrozařízeními, která poslední uživatelé odevzdají na sběrné dvory, či prodejcům elektro, mohou tyto preferované společnosti svobodně obchodovat nebo je poskytovat ke zpracování s nimi majetkově provázaným firmám. Není tedy divu, že za desetiletí existence těchto „podnikatelských subjektů“ se jejich příjmy vyšplhaly do miliardových hodnot (Podrobněji se tímto tématem zabývá NFPK na svých stránkách v kauze „Elektroodpady.).
K ovládnutí průmyslu zpracování elektroodpadů, potažmo i dalších využitelných odpadů potřebují zmíněné preferované firmy postupně zlikvidovat všechny na sobě nezávislé recyklační provozy a kompletně ovládnout sběrnou síť.**V tomto směru již koneckonců dosáhly nemalých úspěchů. Jako závdavek na trůn absolutního vládce trhu obdržely od MŽP v roce 2005 darem zlaté jablko ve formě tzv. Ambrozkovy vyhlášky. Loňského podzimu jim pak MŽP věnovalo drahocenné žezlo v podobě „elektronovely“. Ta ze dne na den zakázala provádění sběru a výkupu elektroodpadů všem osobám, k těmto činnostem na základě platného zákona oprávněným, pokud nedisponují smlouvou s kolektivním systémem. A to zdaleka není vše. MŽP má pro firmy, kterým tolik přeje, připravenu korunu vpravdě královskou. Tou je výše zmíněný věcný návrh zákona o výrobcích s ukončenou životností. V něm je navíc mimo zákon postaven každý zpracovatel, který by elektrozařízení a elektroodpady převzal k recyklaci bez smlouvy s kolektivním systémem.
MŽP svůj slib daný poslancům a senátorům nedodrželo. Ba co víc,
svým současným návrhem zákona předstihlo v míře popření demokratických tržních principů všechny jeho předchozí verze, a to navzdory tomu, že na jejich negativní dopady je MŽP dlouhodobě opakovaně upozorňováno jak ze strany ÚOHS a NFPK, tak ze strany podnikatelských svazů a sdružení SVDS, ČAOH, SZE a SPDS.
Komu by navrhovaná legislativa významně prospěla, je zřejmé. Seznam těch, kterým by rozhodně neprospěla, je podstatně rozsáhlejší: Jsou to spotřebitelé, kteří budou nuceni platit neadekvátní recyklační poplatky a předávat svá vysloužilá elektrozařízení pouze do sběrné sítě kolektivních systémů; jsou to všechny osoby oprávněné ke sběru, výkupu, svozu a zpracování elektroodpadů, kterým provozovatelé kolektivních systémů neudělí smlouvy a zabrání jim tak pokračovat v jejich podnikání; jsou to zaměstnanci těchto firem, kteří na základě toho přijdou o práci; jsou to majitelé těchto firem, jejichž investice budou znehodnoceny; je to obor zabývající se výzkumem a vývojem nových recyklačních technologií, které již nebude nikdo potřebovat; je to celé průmyslové odvětví využívající druhotné suroviny, jejichž produkce bude nadále klesat... V důsledku výše uvedeného bude stát přicházet o daně při současném zvyšování výdajů na sociální dávky.

Zdá se že jako národ lítáme o příkopu k příkopu a rozum schází.

Co lze tedy čekat v dalších letech kolem legisklativy v odpadech?

Lze skutečně říci že žijeme v demokracii, nebo se plíživě vraci diktatura ?

Bude to se spalovnou Chotíkov také tak, že recyklace je jen pro oko a hlavní je výhřevnost?

Autor: Roman Pechan | sobota 28.2.2015 0:00 | karma článku: 4.33 | přečteno: 111x

Další články blogera

Roman Pechan

Arogance politiků ve vedení města Plzně k akci Čistá Plzeň

Napsal jsem primátorovi Plzně do vlastních rukou žádost o údaje k hospodaření s,r,o, Čistá Plzeň , také k předchůdci této zcela obecní organizace, nebo i k akciovce Plzeňská Teplárenská. Nu a vida odepsal mi nějaký podúředník .

6.1.2016 v 9:01 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 260 | Diskuse

Roman Pechan

Čistá Plzeň? asi spíše zkorumpovaná Plzeň

Jako Občan Plzně jsem obdržel dopis od primátora a jen jsem zíral pod jaké bludy se primátor podepsal. Buď je Neználek a nebo dobře ví co podepsal a jede v kauze Čistá Plzeň. Jako občan se ptám, kde je selský rozum lidí?

11.6.2015 v 16:36 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 953 | Diskuse

Roman Pechan

Bitva o elektroodpad má vskutku zajímavé pozadí

Zaujalo mne co se kolem odpadů v Plzni odehrává, a tak jsem si ověřoval jak je to s elektroodpady. Zaujalo mne proč se elektroodpad tahá dalleko ke zpracování,když je v kraji na to fabrika. Tak jsem se zajímal a ejhle. Vskutku je asi o co bojovat, a kdo to platí? NU asi lidičky / Občané!!!!!!! Nu tak si počtěte jak působí korupce na stát.

18.3.2015 v 9:05 | Karma článku: 21.98 | Přečteno: 2092 | Diskuse

Roman Pechan

Odpady - řešení nebo otázky, a kde jsou odpovědi?

Tak si říkám, kdo je vinen za současný stav se Spalovnou Zevo Chotíkov. A odpovídám si, ten kdo ignoroval logické argumenty, a hodlal stavět za každou cenu. Ve skutečnosti tak chtěl prostavět veřejné peníze, tak aby na tom hlavně on vydělal. Hned na počátku 90 let se vědělo, že skládkovánínení udržitelné, byť v zabezpečené skládce . Je to dlouhodobě špatné a dojde tak časem na spalování. Ale až po řádné recyklaci . Kdo chce, pochopí proč! Takže již v počátku 90 let bylo toto tématem. Dělali se studie a ekonomické analýzy. A to jsme dnes posunutí v čase a jsou daleko lepší technologie ke zpracování odpadů , i ke spalování. Řešilo se jak, a co vše spalovat, bez kalů, s kaly . Co a jak recyklovat, co se ekonomicky vyplatí, a co se nevyplatí. Jezdilo se po světě na zkušenoui s politiky. NU a co se stalo! Myslím, že je to jasné! Za tím co se kolem spalovny a odpadů dnes v Plzni odehrává je buď OBR hloupost odpovědných a nebo KORUPCE. Pomalu se kloním k názoru nazývat Kauzu ZEVO Chotíkov " Plzeňským Tunelem Blanka"

12.3.2015 v 14:40 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 293 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Petr Gabriel

Alina Kabaeva byla nejlepší ozdobou rytmické gymnastiky žen.

Perfektnost ruských gymnastek byla očividná, ale Alina k tomu přidala i příjemný vzhled, čehož si všiml i mužský perfekcionista v jiném oboru, který zahlédl její rozpaky v dalším směrování jejího úspěšného života. Nabídl život, kt

21.10.2017 v 11:21 | Karma článku: 5.99 | Přečteno: 220 | Diskuse

Adam Mikulášek

Vlastizrada je, když si různé skupinky tzv. vlastenců jdou vzájemně po krku!

Známé přísloví říká – když se dva perou, třetí se směje. Jistě si také mnoho lidí ze školy pamatuje tu pověst o knížeti Svatoplukovi a jeho třech synech.

20.10.2017 v 11:34 | Karma článku: 18.65 | Přečteno: 430 | Diskuse

Adam Mikulášek

Bravo, Polsko zvažuje zrušit zimní čas

Jako příznivce více světla odpoledne, na rozdíl od většiny odpůrců střídání zimního a letního času, jsem s Poláky zajedno, aby byl po celý rok letní, nikoli zimní čas.

19.10.2017 v 11:32 | Karma článku: 27.98 | Přečteno: 749 | Diskuse

Lukáš Pokorný

Jak nám paní Šichtařová věší BIO bulíky na nos.

Přiznám se. Poslední vydání přílohy Rodina Dnes jsem si koupil jen kvůli rozhovoru s paní Šichtařovou. Skoro bych její nekompromisní názory začal mít rád. Skoro.

19.10.2017 v 6:42 | Karma článku: 17.99 | Přečteno: 1452 | Diskuse

Karel Trčálek

Humanitární neziskovky jsou tlusté pijavice

Neříkejte, že jste to už dávno nevěděli. A neříkejte, že vás to pořádně nehněte, že byste ze všeho nejraději dělali tu humanitární pomoc sami. Třeba v Kosovu

18.10.2017 v 17:09 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 497 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 740

Roman Pechan - živnostník co mu není jedno jak se plánuje sáhnutí občanovi do peněženky v nakládání s odpady v Plzni.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.