Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náhled do práce úředníků státu v odpadech

28. 02. 2015 0:00:00

Lze s důvěrou akceptovat různá stanoviska MŽP ke spalování odpadů versus recyklace?

Posviťme si i na jinou část odpadového byznysu.Co asi by odpověděli odpovědní na fakt, že v Plzeňském kraji nasbíraný elektroodpad putuje přes celou repůbliku a to máme v kraji provoz, jež má celosvětovou akreditaci. Tak proč to vozíme jinam?
Když se MŽP pokoušelo v létě minulého roku prosadit v Parlamentu ČR změnu zákona č. 184/2014 Sb., tzv. „elektronovelu“, naslibovalo poslancům a senátorům hory-doly. Novela je totiž veskrze kontroverzní, neboť nepokrytě popírá demokratické tržní principy.
Protože mnozí zákonodárci odmítali takovýto legislativní návrh podpořit, zasypalo je MŽP horlivými sliby, že vše zajisté napraví v připravovaném návrhu zákona o výrobcích s ukončenou životností.
Podpoře tržního prostředí v oboru nakládání se zpětně odebranými elektrozařízeními a elektroodpady rozhodně nepomohla ani legislativa, která „elektronovele“ předcházela. *Obě zmíněné zákonné úpravy jsou účelově přizpůsobené k podpoře zájmů konkrétní lobbistické skupiny tvořené několika soukromými firmami, původně založenými za účelem provozování kolektivních systémů výrobci elektrozařízení. Výhradně jim je legislativou umožněno vybírat recyklační poplatky, a to ve výši, kterou si samy stanovují, přičemž tento příjem je nezdanitelný. S elektrozařízeními, která poslední uživatelé odevzdají na sběrné dvory, či prodejcům elektro, mohou tyto preferované společnosti svobodně obchodovat nebo je poskytovat ke zpracování s nimi majetkově provázaným firmám. Není tedy divu, že za desetiletí existence těchto „podnikatelských subjektů“ se jejich příjmy vyšplhaly do miliardových hodnot (Podrobněji se tímto tématem zabývá NFPK na svých stránkách v kauze „Elektroodpady.).
K ovládnutí průmyslu zpracování elektroodpadů, potažmo i dalších využitelných odpadů potřebují zmíněné preferované firmy postupně zlikvidovat všechny na sobě nezávislé recyklační provozy a kompletně ovládnout sběrnou síť.**V tomto směru již koneckonců dosáhly nemalých úspěchů. Jako závdavek na trůn absolutního vládce trhu obdržely od MŽP v roce 2005 darem zlaté jablko ve formě tzv. Ambrozkovy vyhlášky. Loňského podzimu jim pak MŽP věnovalo drahocenné žezlo v podobě „elektronovely“. Ta ze dne na den zakázala provádění sběru a výkupu elektroodpadů všem osobám, k těmto činnostem na základě platného zákona oprávněným, pokud nedisponují smlouvou s kolektivním systémem. A to zdaleka není vše. MŽP má pro firmy, kterým tolik přeje, připravenu korunu vpravdě královskou. Tou je výše zmíněný věcný návrh zákona o výrobcích s ukončenou životností. V něm je navíc mimo zákon postaven každý zpracovatel, který by elektrozařízení a elektroodpady převzal k recyklaci bez smlouvy s kolektivním systémem.
MŽP svůj slib daný poslancům a senátorům nedodrželo. Ba co víc,
svým současným návrhem zákona předstihlo v míře popření demokratických tržních principů všechny jeho předchozí verze, a to navzdory tomu, že na jejich negativní dopady je MŽP dlouhodobě opakovaně upozorňováno jak ze strany ÚOHS a NFPK, tak ze strany podnikatelských svazů a sdružení SVDS, ČAOH, SZE a SPDS.
Komu by navrhovaná legislativa významně prospěla, je zřejmé. Seznam těch, kterým by rozhodně neprospěla, je podstatně rozsáhlejší: Jsou to spotřebitelé, kteří budou nuceni platit neadekvátní recyklační poplatky a předávat svá vysloužilá elektrozařízení pouze do sběrné sítě kolektivních systémů; jsou to všechny osoby oprávněné ke sběru, výkupu, svozu a zpracování elektroodpadů, kterým provozovatelé kolektivních systémů neudělí smlouvy a zabrání jim tak pokračovat v jejich podnikání; jsou to zaměstnanci těchto firem, kteří na základě toho přijdou o práci; jsou to majitelé těchto firem, jejichž investice budou znehodnoceny; je to obor zabývající se výzkumem a vývojem nových recyklačních technologií, které již nebude nikdo potřebovat; je to celé průmyslové odvětví využívající druhotné suroviny, jejichž produkce bude nadále klesat... V důsledku výše uvedeného bude stát přicházet o daně při současném zvyšování výdajů na sociální dávky.

Zdá se že jako národ lítáme o příkopu k příkopu a rozum schází.

Co lze tedy čekat v dalších letech kolem legisklativy v odpadech?

Lze skutečně říci že žijeme v demokracii, nebo se plíživě vraci diktatura ?

Bude to se spalovnou Chotíkov také tak, že recyklace je jen pro oko a hlavní je výhřevnost?

Autor: Roman Pechan | sobota 28.2.2015 0:00 | karma článku: 4.33 | přečteno: 111x

Další články blogera

Roman Pechan

Arogance politiků ve vedení města Plzně k akci Čistá Plzeň

Napsal jsem primátorovi Plzně do vlastních rukou žádost o údaje k hospodaření s,r,o, Čistá Plzeň , také k předchůdci této zcela obecní organizace, nebo i k akciovce Plzeňská Teplárenská. Nu a vida odepsal mi nějaký podúředník .

6.1.2016 v 9:01 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 258 | Diskuse

Roman Pechan

Čistá Plzeň? asi spíše zkorumpovaná Plzeň

Jako Občan Plzně jsem obdržel dopis od primátora a jen jsem zíral pod jaké bludy se primátor podepsal. Buď je Neználek a nebo dobře ví co podepsal a jede v kauze Čistá Plzeň. Jako občan se ptám, kde je selský rozum lidí?

11.6.2015 v 16:36 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 951 | Diskuse

Roman Pechan

Bitva o elektroodpad má vskutku zajímavé pozadí

Zaujalo mne co se kolem odpadů v Plzni odehrává, a tak jsem si ověřoval jak je to s elektroodpady. Zaujalo mne proč se elektroodpad tahá dalleko ke zpracování,když je v kraji na to fabrika. Tak jsem se zajímal a ejhle. Vskutku je asi o co bojovat, a kdo to platí? NU asi lidičky / Občané!!!!!!! Nu tak si počtěte jak působí korupce na stát.

18.3.2015 v 9:05 | Karma článku: 21.98 | Přečteno: 2088 | Diskuse

Roman Pechan

Odpady - řešení nebo otázky, a kde jsou odpovědi?

Tak si říkám, kdo je vinen za současný stav se Spalovnou Zevo Chotíkov. A odpovídám si, ten kdo ignoroval logické argumenty, a hodlal stavět za každou cenu. Ve skutečnosti tak chtěl prostavět veřejné peníze, tak aby na tom hlavně on vydělal. Hned na počátku 90 let se vědělo, že skládkovánínení udržitelné, byť v zabezpečené skládce . Je to dlouhodobě špatné a dojde tak časem na spalování. Ale až po řádné recyklaci . Kdo chce, pochopí proč! Takže již v počátku 90 let bylo toto tématem. Dělali se studie a ekonomické analýzy. A to jsme dnes posunutí v čase a jsou daleko lepší technologie ke zpracování odpadů , i ke spalování. Řešilo se jak, a co vše spalovat, bez kalů, s kaly . Co a jak recyklovat, co se ekonomicky vyplatí, a co se nevyplatí. Jezdilo se po světě na zkušenoui s politiky. NU a co se stalo! Myslím, že je to jasné! Za tím co se kolem spalovny a odpadů dnes v Plzni odehrává je buď OBR hloupost odpovědných a nebo KORUPCE. Pomalu se kloním k názoru nazývat Kauzu ZEVO Chotíkov " Plzeňským Tunelem Blanka"

12.3.2015 v 14:40 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 292 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Chcete šetřit vodou ? Zapomeňte !

Kdysi takto argumentoval jeden akciový fond a vznikly miliardové zisky. Dnes se ozývají jiní příjemci bezpracných peněz a chtějí navýšit stočné u lidí,kteří dostanou dotace na používání dešťové vody.Zatím hovoří jen o splachování.

22.8.2017 v 17:01 | Karma článku: 22.55 | Přečteno: 897 | Diskuse

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Dotace z veřejných rozpočtů

Mýtus: "Není třeba platit neziskovky z veřejných rozpočtů. Každý člověk si sám lépe rozhodne, kterou organizaci podporovat, a tak se poznají ty přínosné od zbytečných."

22.8.2017 v 12:30 | Karma článku: 15.53 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Rusko zničilo velké množství automobilů s velkorážnými kulomety.

Vhodné a oblíbené pick-upy japonské výroby IS jistě kupuje veskrze legálně a ve velkém množství. Velkorážní kulomety také nejsou běžným zbožím na domácím trhu.

21.8.2017 v 11:30 | Karma článku: 19.47 | Přečteno: 835 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Agrofert a Pirátská strana

Kdyby to bylo jindy a jinde,tak by příznivci ANO a Pirátské strany mohli být spolu.Piráti vyrazili na Free Ride, ale na svých akcích kritizují Ano a konglomerát Agrofert,což se nesmí. Pirátská strana jen ukazuje do budoucnosti.

20.8.2017 v 10:02 | Karma článku: 10.04 | Přečteno: 502 | Diskuse

Aleš Sedláček

Trocha historie a osobního pohledu na sklonku dlouhé cesty statusu veřejné prospěšnosti

Když jsem se dozvěděl, že vláda schválila zákon o statusu veřejné prospěšnosti, nemohl jsem tomu uvěřit. Byl to již třetí návrh tohoto zákona...

18.8.2017 v 17:01 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 738

Roman Pechan - živnostník co mu není jedno jak se plánuje sáhnutí občanovi do peněženky v nakládání s odpady v Plzni.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.